تورم و حذف سه صفر از پول ملی

با توجه به بالا بودن سرانه ی اسکناس در کشور شاید اجرای این طرح لزوم بالاتری پیدا می کند. بانک مرکزی سرانه اسکناس را 114 برگ اعلام و تصریح کرده است: این حجم از سرانه اسکناس ایران را جزو کشورهای رکوردار در این زمینه قرار داده است، زیرا سرانه اسکناس در کشورهای پیشرفته بین 12 تا 14 برگ است.
برخی از کارشناسان مسائل اقتصادی اصلاح رقوم پولی یا حذف چند صفر از واحد پولی کشور را یکی از نیازهای اقتصادی کشور برای تسهیل در مراودات تجاری دانسته‌اند، با این حال، کارشناسان مسائل اقتصادی نظرات مختلفی درباره تغییر واحد پولی کشور یا حذف صفرهای پولی ملی مطرح می‌کنند. از سویی، کارشناسان مسائل اقتصادی با تاکید بر این که تغییر واحد پولی کشور قبل از حل مشکل رشد حجم پول، تاثیر مثبتی در اقتصاد کشور نخواهد داشت، گفته اند: کاستن از تعداد صفر‌های پول، فقط ضریب تبدیل کالا به واحد پول را ساده‌تر می‌کند. البته واحد پول هرچه که باشد، اگر با شدت افزایش یابد، در تورم انعکاس پیدا می‌کند و در این مورد فرق ندارد، پول را با چه واحدی مورد شمارش قرار دهیم.
این در حالی است که محمد طبیبیان، رییس سابق موسسه عالی آموزش عالی بانکداری ایران تغییر واحد پولی کشور را بیهوده، بی‌نتیجه و برای جامعه پرهزینه دانست و تصریح کرد: کشورهایی که اقدام به تغییر واحد پولی کشور خود کردند، قبل از آن اقدامات دیگری نظیر کنترل نرخ تورم و کاهش صفرهای پول خود کردند.

عده ای معتقدند که حذف صفرهای پول ملی 7 مزیت عمده به دنبال دارد که مشتمل‌بر کاهش حجم اسکناس، سادگی در مبادلات، نگهداری ساده‌تر حساب‌ها، ارقام و ترازنامه‌ها، اشغال فضای کمتر آمار و اطلاعات مالی در حافظه و هارد رایانه‌ها، نقل و انتقال سهل‌تر پول، کاهش آثار روانی تورم و نیز صرفه جویی در وقت برای شمارش حجم زیاد اسکناس‌ها است.
شاید بتوان گفت دولت به جای حذف صفرها بهتر است به چاپ اسکناس درشت اقدام کند که در این صورت آثار روانی تورمی منفی آن نیز کمتر می‌شود. در شرایطی که نقدینگی کشور چندین برابر شده، در این شرایط نیاز به انتشار اسکناس درشت و چک بیشتر احساس می‌شود. پس در حال حاضر در صورت عدم حذف صفرها از واحد پولی، اگر بخواهیم وضع موجود را حفظ کنیم ناچاراً باید
اسکناس‌های درشت‌تر چاپ کنیم و سکه‌ها را نیز باید درشت‌تر کرد تا در حد خود معنی داشته باشد. اگر بخواهیم قانون پولی و بانکی را اجرا کنیم که یک ریال معادل یک چهارم گرم طلا است که این مطلب در کشور چندان در کشور رایج نیست امادر صورتیکه بخواهیم سه صفر را از واحد پولی حذف کنیم، 10 واحد پولمان با یک واحد پول اروپایی و آمریکایی تقریباً برابری می‌کند و در صورت حذف چهار صفر پول بسیار قوی‌تر شده و
دوره طولانی‌تری می‌توان از آن استفاده کرد.
 نکته ی قابل توجه این که در ارتباط با حذف سه
صفر از پول ملی باید گفت که این‌کار در کشورهایی که گرفتار تورم شدید هستند و ارزش پولشان در حال کاهش است انجام می‌گیرد مانند کشورهای ترکیه، افغانستان، برزیل، مکزیک و این اقدام هم در بانکداری اسلامی و هم در بانکداری غیراسلامی قابل انجام است به طوری هم ترکیه با حذف 6 صفر و هم فرانسه با حذف 2 صفر این کار را پیش از ما انجام داه و آذربایجان با تغییر نام واحد پولی چنین اقدامی‌ را عملا انجام داده‌اند.  این کار از آن جهت صورت می‌گیرد که مردم اسکناسی که دستشان است اسکناس معناداری باشد. حذف سه صفر از پول به تورم ربط جدی و روشنی ندارد. گاهی به لحاظ روانی از جهاتی مثبت داشته باشد. از جهت مثبت این طور می‌توان ارزیابی کرد که مردم با این‌کار احساس می‌کنند پولشان قوی شده و آن را بیشتر صرفه‌جویی و پس‌انداز می‌کنند و با پول قوی بهتر رفتار می‌کنند
 در پایان بد نیست اشاره شود که به نقل از دکتر طهماسب
مظاهری: باید دانست آنچه که بر تورم اثرگذار است، سیاست‌های اقتصادی دولت و سیاست‌های بانکی و پولی است که باید مدیریت شود نه حذف صفر از واحد پولی.

/ 0 نظر / 6 بازدید